New Japan Pro Wrestling’s Annual G1 Climax tournament is about to begin and is set to be as special as always. Arguably the most prestigious tournament in professional wrestling, this historic event is set to be as star-studded as ever featuring some of the most elite wrestlers in the world today.

Some of the most mouth-watering match-ups include Hiroshi Tanahashi vs Zack Sabre Jr, Kota Ibushi vs Tetsuya Naito & Hirooki Goto vs Tomohiro Ishii on the very first night, Minoru Suzuki vs Kenny Omega, Kota Ibushi vs Zack Sabre Jr, Kazuchika Okada vs Michael Elgin, Kota Ibushi vs Tomohiro Ishii, Hiroshi Tanahashi vs Kota Ibushi, Tetsuya Naito vs Zack Sabre Jr, and Kazuchika Okada vs Minoru Suzuki.

Perhaps the most anticipated clashes of the tournament however are the rematches from WrestleKingdom 11 & NJPW Dominion Hiroshi Tanahashi vs Tetsuya Naito as well as the third installment of the Six-Star Rivalry between Kazuchika Okada & Kenny Omega.

The full schedule for the July 17 along with tournament matches for the entire G1 are as follows:

July 17: Hokkaido, 2am EST

  • Satoshi Kojima, Hiroyoshi Tenzan & Jushin Thunder Liger vs. Michael Elgin, Juice Robinson & David Finlay
  • Special 6 Man Tag Match: ‘Suzuki Gun’ Minoru Suzuki, Taichi & El Desperado vs. ‘Bulletclub’ Kenny Omega, Tama Tonga & Chase Owens
  • Special Tag Match: ‘LIJ’ SANADA & BUSHI vs. ‘LIJ’ EVIL & Hiromu Takahashi
  • Special Tag Match: ‘CHAOS’ Kazuchika Okada & Gedo vs. ‘CHAOS’ Toru Yano & Jado
  • Block A: Hiroshi Tanahashi vs. Zack Sabre Jr
  • Block A: Kota Ibushi vs. Tetsuya Naito
  • Block A: Yuji Nagata vs. YOSHI-HASHI
  • Block A: Togi Makabe vs. Bad Luck Fale
  • Block A: Hirooki Goto vs. Tomohiro Ishii

July 20: Korakuen Hall, 5:30am EST

  • Block B: Minoru Suzuki vs. Kenny Omega
  • Block B: SANADA vs. EVIL
  • Block B: Kazuchika Okada vs. Toru Yano
  • Block B: Michael Elgin vs. Tama Tonga
  • Block B: Satoshi Kojima vs. Juice Robinson

July 21: Korakuen Hall, 5:30am EST

  • Block A: Tetsuya Naito vs. YOSHI-HASHI
  • Block A: Kota Ibushi vs. Zack Sabre Jr
  • Block A: Yuji Nagata vs. Hirooki Goto
  • Block A: Togi Makabe vs. Tomohiro Ishii
  • Block A: Hiroshi Tanahashi vs. Bad Luck Fale

July 22: Korakuen Hall, 5:30am EST

  • Block B: Kenny Omega vs. Tama Tonga
  • Block B: Minoru Suzuki vs. SANADA
  • Block B: EVIL vs. Juice Robinson
  • Block B: Kazuchika Okada vs. Michael Elgin
  • Block B: Satoshi Kojima vs. Toru Yano

July 23: Tokyo Machida Gymnasium, 5am EST

  • Block A: Kota Ibushi vs. Tomohiro Ishii
  • Block A: Togi Makabe vs. Hirooki Goto
  • Block A: Tetsuya Naito vs. Bad Luck Fale
  • Block A: YOSHI-HASHI vs. Zack Sabre Jr
  • Block A: Hiroshi Tanahashi vs. Yuji Nagata

July 25: Fukushima, 5:30am EST

  • Block B: Kazuchika Okada vs. SANADA
  • Block B: Kenny Omega vs. Toru Yano
  • Block B: Tama Tonga vs. EVIL
  • Block B: Juice Robinson vs. Minoru Suzuki
  • Block B: Satoshi Kojima vs. Michael Elgin

July 26: Miyagi, 5:30am EST

  • Block A: Hiroshi Tanahashi vs. Hirooki Goto
  • Block A: Kota Ibushi vs. Togi Makabe
  • Block A: Zack Sabre Jr. vs. Bad Luck Fale
  • Block A: Tomohiro Ishii vs. YOSHI-HASHI
  • Block A: Tetsuya Naito vs. Yuji Nagata

July 27: Niigata, 5:30am EST

  • Block B: Michael Elgin vs. Kenny Omega
  • Block B: Minoru Suzuki vs. EVIL
  • Block B: SANADA vs. Toru Yano
  • Block B: Juice Robinson vs. Tama Tonga
  • Block B: Kazuchika Okada vs. Satoshi Kojima

July 29: Aichi, 5am EST

  • Block A: Tetsuya Naito vs. Tomohiro Ishii
  • Block A: Hiroshi Tanahashi vs. YOSHI-HASHI
  • Block A: Hirooki Goto vs. Zack Sabre Jr
  • Block A: Kota Ibushi vs. Bad Luck Fale
  • Block A: Togi Makabe vs. Yuji Nagata

July 30: Gifu, 3:30am EST

  • Block B: Kenny Omega vs. Satoshi Kojima
  • Block B: Kazuchika Okada vs. Juice Robinson
  • Block B: Michael Elgin vs. SANADA
  • Block B: Minoru Suzuki vs. Tama Tonga
  • Block B: EVIL vs. Toru Yano

August 1: Kagoshima, 5:30am EST

  • Block A: Hiroshi Tanahashi vs. Kota Ibushi
  • Block A: Tomohiro Ishii vs. Yuji Nagata
  • Block A: YOSHI-HASHI vs. Bad Luck Fale
  • Block A: Tetsuya Naito vs. Hirooki Goto
  • Block A: Togi Makabe vs. Zack Sabre Jr

August 2: Fukuoka, 5:30am EST

  • Block B: Kenny Omega vs. EVIL
  • Block B: Minoru Suzuki vs. Satoshi Kojima
  • Block B: Kazuchika Okada vs. Tama Tonga
  • Block B: SANADA vs. Juice Robinson
  • Block B: Michael Elgin vs. Toru Yano

August 4: Ehime, 6am EST

  • Block A: Tetsuya Naito vs. Zack Sabre Jr
  • Block A: Hiroshi Tanahashi vs. Togi Makabe
  • Block A: Kota Ibushi vs. Yuji Nagata
  • Block A: Hirooki Goto vs. YOSHI-HASHI
  • Block A: Tomohiro Ishii vs. Bad Luck Fale

August 5: Osaka, 4am EST

  • Block B: Kazuchika Okada vs. EVIL
  • Block B: Satoshi Kojima vs. SANADA
  • Block B: Minoru Suzuki vs. Michael Elgin
  • Block B: Tama Tonga vs. Toru Yano
  • Block B: Kenny Omega vs. Juice Robinson

August 6: Shizuoka, 3am EST

  • Block A: Hiroshi Tanahashi vs. Tomohiro Ishii
  • Block A: Tetsuya Naito vs. Togi Makabe
  • Block A: Hirooki Goto vs. Bad Luck Fale
  • Block A: Kota Ibushi vs. YOSHI-HASHI
  • Block A: Zack Sabre Jr. vs. Yuji Nagata

August 8: Kanagawa, 5:30am EST

  • Block B: Kazuchika Okada vs. Minoru Suzuki
  • Block B: Kenny Omega vs. SANADA
  • Block B: Juice Robinson vs. Toru Yano
  • Block B: Michael Elgin vs. EVIL
  • Block B: Satoshi Kojima vs. Tama Tonga

August 11: Ryōgoku Sumo Hall, 5:30am EST (Final Block A Show)

  • Block A: Hiroshi Tanahashi vs. Tetsuya Naito
  • Block A: Kota Ibushi vs. Hirooki Goto
  • Block A: Tomohiro Ishii vs. Zack Sabre Jr.
  • Block A: Bad Luck Fale vs. Yuji Nagata
  • Block A: Togi Makabe vs. YOSHI-HASHI

August 12: Ryōgoku Sumo Hall, 5:30am EST (Final Block B Show)

  • Block B: Kazuchika Okada vs. Kenny Omega
  • Block B: Minoru Suzuki vs. Toru Yano
  • Block B: Tama Tonga vs. SANADA
  • Block B: Michael Elgin vs. Juice Robinson
  • Block B: Satoshi Kojima vs. EVIL

August 13: Ryōgoku Sumo Hall, 2am EST (G1 Climax 27 Final)

  • Block A Winner vs Block B Winner

About Author